Fenerbahçe ve Atatürk

FENERBAHÇELİLERİN ATATÜRK SEVDASI

FENERBAHÇELİLERİN ATATÜRK SEVDASI

Mustafa Kemal Atatürk’ün Fenerbahçe Spor Kulübü’nü ziyaretinin 101. ve Fenerbahçe’nin Kuruluşunun 112. yılı 2019’un Mayıs ayında keyifle kutlandı. 2020’de de yine aynı heyecanla kutlanacak. Çünkü sahada süren ezeli rekabet Atatürk’ün hangi takımlı olduğu konusunda da devam ediyor. Beşiktaşlılar Atatürk’ün en büyük Beşiktaşlı olduğunu, Galatasaraylılar ise “Asıl Atatürk’ün takımı Galatasaray’dır.” diyor. Hâl böyleyken kanıt arama ihtiyacı hisseden Fenerbahçe kanıtları buluyor ve sözler yerini derin bir sessizliğe bırakıyor.

Fenerbahçelilerin Atatürk sevdası ile ilgili düşünceleri kuşkusuz en saf, en yalansız olan sevgilerden. Atatürk’ün Fenerbahçeli oluşuyla da bu sevda bambaşka bir boyut alarak günümüzde “Fenerbahçelilerin Atatürk sevdası” konu başlıklarıyla gündem olmaya devam etmektedir.

Atatürk Fenerbahçeliydi, çünkü… 1934 yıllarında dönemin Fenerbahçe’ye gönül veren yöneticileri Atatürk büstünü stada koymak için Atatürk’e sorarlar. Fakat bunun üzerine ince fikirli Atamızın cevabı şu şekildeydi: “Şimdi bu büstü buraya koyarsak ‘Atatürk Fenerbahçeli’ derler ama ben hiçbir takımı tutmam, hepinizi çok severi.” Fakat sonrasında ısrarlara dayanamayan Atatürk, büstünün stada konulmasını kabul eder. Futbol takımlarına büyük destek vermesiyle akıllarda ayrı bir yere sahip olan Mustafa Kemal Atatürk, Fenerbahçe’ye olan zaafını bir türlü yenememiştir ve Fenerbahçeliler olarak En büyük Fenerbahçe’nin Mustafa Kemal Atatürk olduğu fikri ortak paydada buluşmuştur.
Atatürk Fenerbahçeli midir, ikna olamadık diyenler için bir anektot daha. 10 Ağustos 1928 günü, 3-3 berabere biten Gazi Kupası maçı sonrası üçü Galatasaraylı ve ikisi Fenerbahçeli olan beş kişinin önünde Atatürk’ün söylediği sözler şu şekilde: “Burada üçe üçüz… Çünkü ben de Fenerbahçeliyim!”

ataturk ve fenerbahce
atatürk ve fenerbahçe sevgisi

Fenerbahçe ve Atatürk

Ayrıca 5 Haziran 1932’de Fenerbahçe’nin Kuşdili’ndeki binası yanınca, ilk bağışın Büyük Önder’den geldiğini söylememize gerek yoktur sanırız. Mustafa Kemal Atatürk’ün Fenerbahçe Spor Kulübü’nü ziyareti sırasında, anı defterinden bir paragrafla Büyük Önder Fenerbahçe’nin Gözbebeği Ata’mızı saygıyla anıyoruz:

“Fenerbahçe Kulübü’nün her tarafa mazhar-i takdir olmuş bulunan asari mesaisini işitmis ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim.” Atatürk’ün spor alanında çalışmaları da bulunmaktadır. Avrupa bahis siteleri de Atatürk ismini çok önemseyerek Atatürk’ün özel günlerinde kampanyalar yapmaktadır.


Add Your Comment

* Indicates Required Field

Your email address will not be published.

*